ВИДЕО И ФОТО

Таємні люки в Україні

Сантехнічні люки під плитку

Ремонт – це завжди низка проблем. Одні цілком займають ваші помисли, інші – як набридливий комар, від якого можна на якийсь час відмахнутися, але забути не вдається, та й “крові” вони в результаті вимагають чималої.

Якісне облаштування місць доступу до сантехнічної арматури в санвузлах належить до проблем саме такого роду.

Євроремонт, як сукупність певних показників якості оздоблювальних робіт, встановлює деякі канони. Зокрема, за неписаними правилами, всі трубопроводи та сантехнічна арматура повинна бути приховані від очей по можливості скрізь, а вже в кахельному царстві ванних кімнат і туалетів – в обов’язковому порядку.

Проте все це потрібно оглядати і обслуговувати. Ось тому, місця доступу до сантехнічних комунікацій зазвичай обладнають люком з дверцятами, що розкриваються або знімаються. Виявляється, зробити дверцята малопомітними, не порушуючи цілісності декоративного оздоблення, зовсім непросто.

У техніці люк (від голландського luik) – це, обладнаний дверцятами, що закриваються, виріз в обшивці (оболонці) або стінці, що забезпечує доступ до прихованих комунікацій, приладів тощо для їх монтажу, обслуговування та ремонту. Найчастіше “лючковий” отвір розташовується на тлі стіни, яка оздоблена кахельною плиткою. Цілком логічне бажання облицьовувати так само дверцята люка нерідко натикається на маленьку, але дуже каверзну проблему – при орній конструкції неможливо позбутися технологічного зазору між плитками стулки і плитками на стіні, який виключає взаємне сколювання суміжних країв при відкриванні дверцят. Якщо ж люк обладнати знімною панеллю, щілину можна зробити мінімальною, але, на жаль, натомість виникають інші труднощі. По-перше, при відповідних габаритах проблемою стає сама по собі вага панелі з наклеєною на неї плиткою, по-друге, знімні дверцята мають звичай випадати з отвору (таке цілком можливо при різкому відкриванні вхідних дверей через перепад тиску, що виникає).

Для прорізів розміром до 500 х 700 мм на будівельних ринках та у спеціалізованих магазинах пропонуються так звані дверцята відкритого монтажу. Найбільш поширені конструкції з дверцятами. Вони виготовляються з пластику, оцинкованої або нержавіючої сталі. У цьому ряді моделей найкращими можна вважати вироби фірм SPIROFLEX (Польща) та “ВЕНТС” (Україна). До початку повномасштабної війни, тут було багато схожої продукції від російських виробників. Найчастіше ці люки накладні. При установці вони упираються борти короба в поверхню отвору і після цього вже не регулюються.

Ці пристрої обладнані металевими або пластиковими дверцятами, які в закритому положенні фіксуються або магнітними засувками, або механічними натискними замками – дверцята відкриваються натисканням в місці кріплення замка.

Всі ці люки відрізняються відносно невисокою вартістю, великим вибором типорозмірів та гарантованою наявністю майже на будь-якому будівельному ринку.

Майже всі ці моделі люків з орним варіантом відкривання мають кілька важливих недоліків, негативний вплив яких на якість облицювання тільки збільшується зі зростанням габаритних розмірів виробу:

• конструкція петель не дозволяє уникнути технологічного зазору (по лінії відкривання) між суміжними плитками, наклеєними на дверцята та навколишню стіну;

• дверцята не мають необхідної жорсткості, їх рамки та полотна відрізняються хисткістю, площину таких ревізійних лючків після висихання плиткового клею часто веде, що викликає розтріскування заповнювача міжплиткових швів та відшаровування самої плитки від поверхні стулки люка;

• елементи навішування (петлі) не здатні тривалий час гарантовано тримати вагове навантаження від приклеєного кахлю, в результаті стулка просідає або перекашується;

• поверхня металевих дверцят люка вимагає додаткової підготовки для можливості облицювання кахельною плиткою (наклейки малярної сітки).

На деяких польських моделях люків (SPIROFLEX) зроблено спробу уникнути візуально помітного технологічного зазору за рахунок встановлення опорних петель, які дозволяють зрушувати вісь відкриття дверцят на 8-10 мм від площини стіни. У такому випадку дверцята відчиняються з поворотом навколо цієї осі, не чіпляючи за настінний кахель. Але, на жаль, повністю вибрати технологічно проміжок все одно не вдається. Крім того, самі по собі такі петлі дуже слабкі.

Крім люків “під кахель” з дверцятами для стін з гіпсокартонних листів (ГКЛ) і гіпсоволоконних плит (ГВП), в спеціалізованих магазинах пропонуються знімні німецькі та австрійські люки – ревізії з алюмінію з вже підготовленими для облицювання дверцятами. ). Вони також мають механічні натискні замки, які забезпечують відкривання люка натисканням у місці розташування замка. До речі, дверцята німецького виробництва при відкриванні треба одразу притримувати, інакше вони можуть випасти з отвору. Австрійський люк – більш просунута версія німецької. Його конструкція дозволяє відкривати дверцята на 30° і відкидати на 90°, але для проведення будь-яких робіт її потрібно повністю виймати з отвору. “Австрійсько-німецькі” моделі встановлюються в отвір внакладку, їх зовнішня рамка кріпиться на шурупах безпосередньо до листів ГКЛ (ГВП). При всіх своїх перевагах (відносно невелика маса і акуратне виконання) алюмінієві знімні люки все ж таки вимагають дотримання технологічного зазору між плитками. Але їх зручно монтувати в екранах, що закривають низ ванни (якщо ті виготовляються з ГКЛ). Необхідно лише правильно зорієнтувати лючок таким чином, щоб він відкривався зверху донизу (тоді міжплитковий зазор залишається внизу і не впадає у вічі).

Вартість виробів з алюмінію досить висока: німецький люк розміром 40 х 40 см коштує 50 євро, австрійський – 65 євро.

На практиці в отвір дуже часто вставляються вентиляційні та сантехнічні лючки-ревізії, які не призначені для безпосереднього облицювання кахлем. Їх застосовують виключно для так званих оглядових люків, що мають габарити 15х15 або 20х20 см, тобто під одну плитку цих розмірів. Петлі цілком здатні витримати її вагу, але щоб ще більше зменшити вагове навантаження, що припадає на них, дверцята облицьовують легкою мозаїчною плиткою.

Досить часто люки виготовляють самотужки, з підручних матеріалів, особливо для великогабаритних отворів. У цьому випадку короб і панель зазвичай роблять з водостійкої фанери товщиною від 12 мм, а самі дверцята навішують на меблеві чотиришарнірні петлі -“жаби”, які піддаються регулюванню. Цим вони дуже зручні, але вимагають відповідної товщини матеріалу, оскільки посадкове гніздо подібних петель повинно виконуватися із заглибленням у тіло дверцят як мінімум на 11 мм. До того ж їх застосування неможливе без точного збігу розмірів дверцят із зовнішніми габаритами короба. Слід також враховувати, що максимальне вагове навантаження на меблеву петлю не повинно перевищувати 4 кг (при ширині стулки до 600 мм), тому кількість петель повинна відповідати масі дверцят з плиткою, що наклеєна на неї.

На початку ХХІ століття на будівельному ринку з’явилися люки, які дозволяють облицьовувати дверцята без дотримання технологічного зазору. У них, мабуть, найвдаліше рішення механізму навішування. Саме механізму, тому що петлі цього люка – багатошарнірний пристрій, який забезпечує не просто розстібне відчинення дверцят, але і її попередній фронтальний вихід з отвору, тобто спочатку люк висувається паралельно стіні “на себе”, а потім розчиняється.

У цьому випадку виключається заклинювання дверцят і можливе сколювання країв плитки на полотні дверцят і стіні. Сьогодні на ринку пропонуються люки під плитку у двох варіантах застосування – орні люки під плитку та зсувні люки під плитку. Розміри люків під плитку підбираються так, що не заважає використовувати для облицювання цільну плитку. А це, у свою чергу, дає можливість зберегти загальний малюнок поверхні стіни, причому без зазорів. Вироби мають роликові замки для відкривання за допомогою присоски або натискні замочки для відкривання кришки люка натисканням.

До речі, зсувний люк для установки у ванних екранах функціонально найуніверсальніший. Механізм його навішення відкриває дверцята не тільки фронтально (і далі в розпашному варіанті), але і зі зсувом у бік паралельно площині отвору. Це на нашому ринку, напевно, єдиний тип люка під облицювання кахлем із такими можливостями. За допомогою ручок на присосках дверцята люка (навіть найбільша – 924 х 622 мм) відкривається легко. Такі моделі легко можна монтувати у прорізи стін з будь-яких матеріалів.

Серед недоліків цих виробів відзначимо лише деяку великоваговість конструкції, яка, втім, по-своєму гарантує їхню надійність і довговічність.

Сподіваємося, що ця публікація допоможе вам уникнути деяких проблем під час створення барвистого інтер’єру вашої ванної кімнати.

МЫ ЗАПУСТИЛИ НОВИЙ ІНТЕРНЕТ-МАГАЗИН!

ІНТЕРНЕТ СУПЕРМАРКЕТ ПОТАЙНІ ЛЮКИ

Відтак купити наші таємні люки стало ще простіше!

Related Images:

Хостинг для Wordpress сайтов

ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
+
Передзвоніть мені!